СВР Скопје поднесе кривична пријава против М.Ч.(25) од Скопје, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „предизвикување на општа опасност“.

На 23.06.2021 околу 21:30 часот, пред угостителски објект во Стара чаршија во Скопје, по претходно вербална расправија помеѓу М.Е.Е.(30) од Турција, пријавениот, oд една страна, и оштетениот Т.Б.(29) од Турција, К.С. (22) и уште неколку лица, М.Ч. испукал од пиштол во правец кон К.С. и Т.Б., по што и М.Е.Е. испукал неколку проектили од пиштол кон Т.Б., нанесувајќи му повреди во пределот на потколеницата.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.