Скандалозно видео се појави на социјалната мрежа „ТикТоК“ за кое се тврди дека скопјанец чува мечка како домашно миленче иако со Закон за заштита на животните тоа е забрането.

Видеото кое се споделува на социјалната мрежа „Твитер“ е со наслов „скопски фраери чуваат мечка“, а се тврди дека потекнува од некое наше село.

На видеото може да се види малото мече кое е во игра заедно со куче од расата аргентинска дога, која во еден момент го напаѓа животното по што се слуша глас во позадина кој го одвратува од намерата.

Во Македонија постои Закон со кој мечките не смеат да се ловат и се под трајна заштита на државата.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.