Во атарот на село Зовиќ во општина Новаци вчера била пронајдена граната од Првата светска војна.

Полицијата соопшти дека во СВР Битола, вчера В.Д. пријавила дека пронашла граната во атарот на Зовиќ.

Гранатата била безбедно подигната од пиротехничар од Дирекцијата за заштита и спасување и било констатирано дека станува збор за артилериска граната калибар 122м од Првата светска војна.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.