Во битолската полиција во попладневните часови на 5 ноември било пријавено дека при работни задачи во трафостаницата 400/110 kW – Битола 2 избувнал пожар во прекинувачот, при што била опожарена дел од опремата за работа.

Инцидентот се случил во атарот на селото Новаци, по што четворица работници од АД МЕПСО завршиле во Клиничката болница во Битола.

По извршените прегледи, докторите им констатирале лесни повреди и тие биле пуштени дома.

Увид на местото на настанот извршила екипа од СВР Битола

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.