Шефицата на Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, Вилма Русковска, на 23 септември на суд ќе се соочи со раководството на ВМРО-ДПМНЕ .

Повод за тужбата на обвинителката е поради содржината на изборниот спот на опозициската коалиција, насловен како „Криминална приказна“. Станува збор за спот во мајка му чита приказна пред спиење на своето дете и во еден дел го споменува името на Вилма Русковска.

Русковска ќе бара отштета од 10.000 евра.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.