Братот на премиерот Заев, Вице Заев ја демантира информацијата дека има било каква поврзаност со фирмата „Винекс Текстил“. Камионите на „Сакаов Транс“ од Струмица,  попладнево беа запрени од МВР во Шуто Оризари, а возачите беа приведени.

Во акцијата на полицијата со нецаринета стока се приведени две лица но тие не се вработени во фирма на Вице Заев се вели во демантот.

Целиот демант на Вице Заев на Инфомакс.мк

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.