СВР Велес поднесе кривична пријава против П.Т.(40) од Велес, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „ширење на расистички и ксенофобичен материјал по пат на компјутерски систем“.

Како што соопшти МВР, на 20.03.2021 пријавениот на својот „Фејсбук“ профил објавил статус со навредлива и заканувачка содржина.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.