В.С.Ч.(76) од Скопје вчера во 12:30 часот во СВР Скопје пријавила дека во период од 12.02-01.03.2019 од парцела на гробиштата „Бутел“ во Скопје непознат сторител извршил тешка кражба.

Сторителот со употреба на сила и погоден предмет одзел една бронзена биста. Се преземаат мерки за пронаоѓање на сторителот и за расчистување на случајот.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.