Канал 5 според неофицијални извори, јави дека убиството во населбата Даме Груев се случило поради долг од 300 евра.

Убиецот и убиениот се познавале, а се сретнале за да разговараат, но при разговорот настанала расправија и во еден момент убиениот извадил пиштол.

Убиецот успеал да му го одземе пиштолот и со него пукал во Н.Д. Според неофицијални информации убиецот работел како возач во ЈСП.

 Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.