Турчин со лажен пасош приведен на скопскиот аеродром

Црна хроника 06.08.2019 / 9:49

Турчин на возраст од 44 години, вчера бил фатен на скопскиот аеродром со фалсификуван австриски пасош, соопшти МВР.

Тој се пријавил за излез од Македонија, а полицаецот на пасошка контрола се посомневал во исправноста на пасошот. Имено, био страната не била оригинален туку бланко образец со вметнати податоци, а на една од страниците имало и два фалсификувани печати за излез и влез од Косово, како и еден влезен печат за Македонија.

По претресот, кај Турчинот била пронајдена и фалц австриска лична карта.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.


Comments are closed for this post.