ЦУК информира дека интервенирале 5 пожарникари со 2 ПП возила. Била зафатената поголема површина, но нема податоци колку точно е опожарено.

Ситуацијата со гасењето на пожарот се следеше постојно од страна на ЦУК и при контактите со ПП екипите на терен, конкретно, со Територијалната противпожарна единица ТППЕ Виница во 17.15 часот, беше добиена информација дека пожарот, до тогаш, се уште не бил изгаснат. Инаку, прво било разгледано дали има опасност по граѓани и објекти од пожарот во тој предел и можностите за превенција ако метеоролошките услови со ветар го разгорат. Од остварениот контакт со колегата од РЦУК Виница сумбилимирано била добиена информација дека во близина нема објекти и граѓани што би можеле да бидат загрозени, информира ЦУК.

Пожарот бил изгаснат.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.