Три лица се идентифукувани за палењето на бугарското знаме во Вевчани, потврдуваат од полицијата. Во соработка со Обвинителството против нив ќе има поднесок, но за какво кривично дело ќе одговараат ќе одлучи јавен обвинител.

Бугарското знаме беше запалено кога се палеа маските на завршетокот од Вевчанскиот карневал. Веднаш следуваше вербален демарш од Бугарија, но и осуда од македонските институции кои беа неми кога се палеше македонското знаме во Бугарија.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.