Основното јавно обвинителство Скопје до Основниот кривичен суд Скопје поднесе обвинителен акт против 38-годишен скопјанец за сторено кривично дело – недозволено изработување, држење и тргување со оружје или распрскувачки материи.

Како што соопшти Јавното обвинителство, на 23 август обвинетиот во својот дом во Сингелиќ, неовластено кај себе имал 73 куршуми, од кои 67 парчиња од кинеско и шест од албанско производство. Куршумите со калибар 7,62х39 биле наменети за испалување од различни видови репетирачки, полуавтоматски и автоматски огнени оружја.

Надлежниот јавен обвинител доставил и предлог за продолжување на определената мерка куќен притвор за обвинетото лице, бидејќи ценел дека и натаму постојат законските основи заради кои оваа мерка првично беше определена.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.