Официјална потврда за денешната страотна несреќа на патот Скопје – Тетово, вели дека има 13 загинати.

МВР се уште не соопшти колку загинати и повредени има во превртениот автобус кај Ласкарци, кој сообраќал на релација Скопје – Гостивар.

За „СДК.мк“ од противпожарната единица информираат дека најпрво со багери бил превртен автпбусот а потоа пожарникарите влегле да ги извлекуваат патниците.

Од Градската хирурршка болница официјално соопшти дека починале 4 лица, а за животот на петто лице, патник од автобусот се уште се борат.

Петмина од повредените се згрижени во Ургентниот центар, и според изјавата на д-р Хасани за Сител и се животнозагрозувачка состојба на кои итно им е потребна хируршка интервенција.

Меѓу овие повредени има и една трудница, а останатите се возрасни лица. Поради сериозноста на повредите мобилизиран е целиот медицински персонал на Ургентниот центар и ослободени се сите операциони сали, изјави д-р Хасани.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.