Во кумановската Дива населба, специјална единица на спроведува голема полициска акција, обави Алсат .

Според ив се работи за акција за спречување на трговија со наркотици. На снимките што ги објави Алсат се забележува дека полицијата има опколено една  куќа од сите страни.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.