По тригодишна голгота поради заем од 10 илјади евра, семејството на поранешниот кандидат за градоначалник на Карбинци, Ристе Бањоглав, денеска како на филм остана на улица.

Како што пренесува штипската телевизија „Стар“, денешното присилно иселување следи откако за отворање на фарма од стотина кози, Бањоглав пред три години земал заем, а како гаранција ја дал куќата под хипотека.

Бањоглав тврди дека е жртва на лихварски заговор бидејќи долгот го исплатил и кај лихварите и кај извршителка, иако дополнително се задолжил.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.