Денеска во периодот од 10.00 до 18.00 часот на територија на СВР Тетово спроведена е засилена акциска контрола за санкционирање на возачи кои се движат со брзина поголема од пропишаната, при што санкционирани се 286 возачи.

Од нив 55 возила се движеле со брзина над 50 километри на час повеќе од дозволеното, а 10 возила се движеле со дури над 70 километри на час повеќе од дозволената брзина. При тоа 159 ја пречекориле брзината надвор од населено место, а 127 во населено место.

За време на контролата биле санкционирани и 14 други видови на сообраќајни прекршоци.

СВР Тетово продолжува со контролни активности и во наредниот период и апелира до возачите да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи, со што ќе придонесат за нивната и за безбедноста на сите учесници во сообраќајот.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.