Скопската полиција за економски и компјутерски криминал поднесе кривична пријава против две скопјанки на возраст од 56 и 36 години кои заедно изготвиле лажна потврда за редовен работен однос за првопријавената.

Со лажната потврда жената во банка во Скопје лажно прикажала дека е кредитноспособна и подигнала кредит од 900.000 денари.

Скопјанките се товарат за сторено кривично дело „фалсификување исправа“.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.