Секторот за внатрешни работи Скопје – Единица за недозволена трговија – Одделение за недозволена трговија со дрога до скопското Јавно обвинителство поднесе кривична пријава против свајца скопјани за неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурзори.

При претрес на Д.К.(29) од Скопје пронајдени се амфетамини и екстази, додека кај скопјанката С.Г.(26) пронајдена е марихуана, амфетамини и екстази.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.