Скопјанец повикан на информативен разговор поради говор на омраза за автобуската несреќа

Неофицијално, тој се правдал дека бил во алкохолизирана состојба кога
го напишал спорниот коментар.

„Денеска  од страна на Секторот за компјутерски криминал идигитална форензика, по извршени оперативни проверки и активности,во соработка со полициски службеници од СВР Скопје извршен еинформативен разговор во полициска станица со В.Е. од Скопје, поради основи на сомнение дека преку социјалната мрежа „Фејсбук“ објавил
коментар кој содржи елементи на говор на омраза.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.