Со 6 гласа ЗА од вкупно 9 Добрила Кацарска eизбрана за прв човек на Уставниот суд.

Гласањето за изборот беше зад затворени врати.

Јавноста немаше можност да ги слушне предлозите и дискусијата за изборот.

Кацарска  до сега беше судија во Кривичниот суд.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.