Судија на претходна постапка по распитот им одредил притвор на седуммина осомничени за издавање на лажни пасоши во акцијата “Двојник”.

Според информациите на Фокус од Кривичниот суд, денеска таму на распит биле деветмина приведени во оваа акција, во која осомничени се 11 лица. Еден од нив е во бегство, а еден веќе е во притвор за друга постапка за издавање на возачки дозволи. Обвинителството првично бараше притвор за осум лица, вклучувајќи го и лицето кое е во бегство и мерки за претпазливост за двајца осомничени. Но, во судот сменет е еден предлог за притвор, па за едно од лицата наместо притвор побарани се мерки за претпазливост. Судијата ги прифатил предлозите на обвинителството и на седум осомничени, меѓу кои и оној кој е во бегство, им одредил притвор, а на тројца мерки за претпазливост.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.