СВР Штип поднесе кривичнa пријавa против В.К.(46) од Штип, за сторено кривично дело „неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори“.

На 30.09.2021 пријавената набавила хероин, го препакувала и заедно со прехранбени продукти го ставила во пакет, кој преку Б.М. од Свети Николе го испратила во Казнено-поправна установа Затвор Штип, каде нејзиниот сопруг издржувал казна затвор.

При преглед од страна на надзорниците во затворот, во пакетот биле пронајдени околу 20 грама хероин, кои биле одземени.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.