Сопатник со тешки телесни повреди се здобил во една од вкупно шестсообраќајки случени во текот на вчерашниот ден во Скопје.

Во една сообраќајка со полесни повреди се здобило едно лице, а во останатите четири била причинета материјална штета.

Од СВР Скопје информираат дека вчера 19 возачи возеле побрзо од дозволеното, петмина поминале на црвено светло, четворица неправилно престигнале, а тројца возачи ја немале во возилата соодветната зимска опрема.

Од сообраќај биле исклучени вкупно девет возачи, од кои двајца возеле под дејство на алкохол, шест пред да се стекнат со правото на управување и еден почетник. Од сообраќај е исклучено и едно нерегистрирано возило.

Затекнати биле 55 возила непрописно паркирани, а со помош на специјалното возило „пајак“ отстранети биле 66 возила.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.