Возило на гостиварската Изборна комисија, во кое се наоѓал изборниот материјал од гласањето во Општина Гостивар што комисијата го носела во ДИК, рано изутринава, од засега непознати причини, се запалило. Во инцидентот нема повредени лица, а, како што соопшти полицијата, не бил оштетен ниту избирачкиот материјал.

Денеска во 4:30 часот  во СВР Тетово e пријавено дека моторно возило „форд транзит‘ со гостиварски регистарски ознаки, што го управувал 35-годишниот гостиварец Ф.А., се запалило во движење во непосредна близина на наплатната станица Тетово. Во возилото се наоѓале петмина членови на Општинската изборна комисија Гостивар, кои го превезувале избирачкиот материјал во Скопје. Материјалот воопшто не бил оштетен и бил префрлен во друго возило и испратен во Државната изборна комисија, соопшти портпаролот на СВР Тетово Марјан Јосифовски.

Додека возилото се движело кон Тетово, возачот забележал чад кој излегувал од кај моторот. Веднаш го сопрел возилото во близина на тетовската наплатна рампа, а петтемина членови на комисијата излегле од возилото. Од безбедносни причини, возачот не сакал да го продолжи возењето, туку било повикано друго возило.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.