Во камионот патувале 25 лица, од кои 15 Авганистанци, деветмина Пакистанци и еден Ирачанец. Седуммина од мигрантите биле деца. Поврфедените биле транспортирани во болницата во Куманово.

Не е позната националноста на возачот на бугарскиот камион , ниту пак причината за настанување на несреќата.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.