Рудар од  рудникот „Чашка“, во селото Плетвар, во текот на вчерашниот ден при пад се здобил со тешки телесни повреди, по што бил пренесен до Општата болница Прилеп, каде што починал.

Како што информираат од Министерството за внатрешни работи, полицијата и Јавен обвинител извршиле увид на местото на настанот, а по наредба на Јавниот обвинител телото на починатиот е дадено за обдукција.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.