Во текот на изминатото деноноќие на територијата надржавата на 651 лице им се издадени решенија за изолација, а 346 лица потпишале изјави за самоизолација.

Полициските службеници кои извршиле контроли кај лица во изолација и самоизолација, регистрирале три лица кои не ја почитувале мерката за изолација и самоизолација, па ќе бидат спроведени во државен карантин на сопствен трошок, а ќе им бидат поднесени и кривични пријави по член 206 од Кривичниот законик на РСМ.

Во однос на мерката за носење лична заштита на лице, регистрирани се 618 прекршоци.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.