Зоранчо Маркоски, поранешен началник на УБК Прилеп, моментно нераспореден на работно место во МВР, испукал во 14:30 часот со службен пиштол во простории на ПС Прилеп, поточно во канцеларија на првиот човек на АНБ (поранешна УБК) во Прилеп.Неофицијално, Маркоски бил незадовилен, бидејќи не добил префрлување од УБК во АНБ, повеќе на Нетпресс.мк

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.