Вчера попладне во Секторот за внатрешни работи Штип, Г.Г. (47) од Штип пријавил дека истиот ден во 11.30 часот додека го напасувал своето стадо овци и кози во местото викано „Чингиица“ атар на с. Долани, штипско, непознати лица, најверојатно ловџии, со неколку истрели пукале во неговите овчарски кучиња кои биле со стадото.

Едното куче било усмртено, а другото повредено. Се превземаат мерки за целосно расчистување на случајот.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.