Ветингот во МВР треба да биде инклузивен, транспарентен и објективен, со јасно дефинирани цели и рокови, оценето е на денешниот прв состанок на Работната група формирана од министерот за внатрешни работи по заклучок на Владата, која има задача да спроведе анализа на тековната состојба, да утврди конкретен модел за спроведување на процесот на проверка (ветинг) на вработените во Министерството, односно да изготви предлог – план на мерки, активности и динамика за спроведување на процесот.

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски на состанокот ги појасни причините од кои произлезе потребата за ветинг.

Со цел да се обезбеди транспарентност и максимална инклузивност на сите субјекти кои можат да дадат придонес во дефинирање на процесот, Работната група ги вклучува вработените во МВР, Македонскиот полициски синдикат, претставниците на меѓународни организации (Мисијата на ОБСЕ во Скопје и Амбасада на САД во Скопје), невладиниот сектор и академската јавност. Работата на групата ја предводи и со неа претседава професорот д-р Никола Дујовски, декан на Факултетот за безбедност – Скопје.

На состанокот, како што соопшти МВР, биле утврдени насоките за понатамошните активности, со цел воспоставување на соодветна рамка за текот на процесот ветинг на вработените во Министерството за внатрешни работи, која ќе ги опфати сите потребни елементи и принципи за ефикасно спроведување на процесот.

Модератор на состанокот беше државниот секретар на МВР, Магдалена Несторовска

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.