Пронајдено е телото на 16- годинишното дете кое изчезна завчера попладне во водите на Преспанското Езеро.

Жртвата е 16-годишниот И.М. од Ресенско. Тоа се изгуби во водите на Преспанското Езеро за време на праникот Илинден, кога со другари се возеа со педалина низ езерото во туристичката населба Претор.

Познаници на момчињата на полицијата им изјавиле дека трите момчиња биле непливачи, а никој од нив не носел елек за спасување. Несреќата се случила на 400 метри оддалеченост од брегот, каде водата достигнува длабочина од неколку метри.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.