На магистралниот пат Куманово–Крива Паланка синоќа околу 21,00 часот во товарно моторно возило „ДАФ“ и полуприколка со скопски регистарски ознаки, полицијата пронашла 26 мигранти, сите од Бангладеш, од кои осум биле малолетници.

Како што денеска информираат од МВР, товарното возило било управувано од С.Н.(38) од Радовиш.

Возачот и мигрантите биле приведени во СВР Куманово за понатамошна постапка, а потоа мигрантите биле пренесени во Транзитниот центар Табановце.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.