Околу 13.15 часот во СВР Тетово било пријавено дека покрај локалниот пат за село Селце, на место викано „Црн камен“, 44-годишниот Н.Ф. од Тетово пронашол рачен paкeтeн фрлач.

Полициски службеници излегле на местото и било констатирано дека се работи за paкeтeн фрлач РБП 64 мм М 80 од СФРЈ.

Рачниот фрлач бил подигнат од пиpoтexничap од Дирекцијата за заштита и спасување и предаден за понатамошна постапка.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.