Полициски службеници од СВР Велес вчера во 10.00 часот го лишија од слобода 44-годишниот велешанец С.М.(44), осомничен за обид за кражба.

Како што соопшти МВР, тој се сомничи дека на 5 ноември околу 22.40 часот со употреба на алат се обидел да изврши „тешка кражба“ од трафостаница на ЕВН на улица „8-ми Септември“ во Велес, но не успеал во тоа, бидејќи при неговиот обид да исече кабли настанала експлозија.

Лицето е приведено во полициската станица во Велес и по целосно документирање на случајот ќе следи соодветна пријава.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.