Полициски службеници од Единица за внатрешни работи Кисела Вода – Отсек потраги, вчера во 14:00 часот, на пат за село Орман, скопско, го лишија од слобода К.П.(29) од Скопје.

Како што информираат од МВР, по него била распишана централна потерница, врз основа на судска наредба од Основен суд – Скопје 1 за издржување на казна затвор за извршено кривично дело „тешка кражба“ по чл.236 од Кривичниот законик.

К.П. е предаден во Полициска станица Ѓорче Петров за понатамошна постапка, по што ќе биде спроведен во казнено-поправна установа за издржување на казната.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.