Основното јавно обвинителство Тетово поведе постапка против две лица осомничени дека сториле кривични дела „напад врз службено лице при вршење работи на безбедноста“ од член 383 став 2 во врска со став 1, како и „предизвикување општа опасност“ од член 288 став 3 во врска со став 1 од Кривичниот законик, информираат од ОЈО Тетово.

Настанот, според обвинителство, се случил на 18 март во казино на улицата „Илинденска“ во Тетово кога двајцата осомничени започнале да играат на апаратите за среќа.

Откако изгубиле поголема сума пари, најпрвин започнале вербална расправија со припадниците на агенцијата за обезбедување на објектот. Потоа со столици и други предмети започнале да ги кршат апаратите и инвентарот во казиното. Обезбедувањето пријавило во полиција, па на местото дошле и двајца полициски службеници, информираат од ОЈО Тетово.

Од таму појаснуваат дека осомниченините се вратиле во објектот со пластични шишиња со бензин.

Полициските службеници ги предупредиле да не влегуваат во објектот, но наредбата не ја послушале. Напротив, кон полицајците упатиле погрдни зборови и закани дека ќе ги запалат. Оттурнувајќи ги полициските службеници, осомничените започнале да истураат бензин врз тепихот, предметите, но и врз присутните полицајци и припадници на обезбедувањето. Го запалиле бензинот со запалка, по што избувнал пожар во внатрешноста на казиното, а од огнот бил зафатен и дел од униформата на еден од полициските службеници. Веднаш потоа осомничените го напуштиле местото на настанот, информираат од Обвинителство.

Јавниот обвинител до судијата на претходна постапка од Основниот суд во Тетово достави предлог за определување мерка притвор за двајцата осомничени, по што со решение на Судот им е определена мерка притвор во траење од 8 дена. За едниот осомничен мерката е веќе ефективна, додека за другиот ќе започне да се применува по неговото пронаоѓање и лишување од слобода.​​

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.