Вечерва, судија на претходна постапка од Кривичниот суд Скопје, го прифати предлогот на скопското јавно обвинителство и им одреди мерка притвор на седуммина осомничени за издавање на лажни патни исправи во случајот „Двојник“.

На двајца од осомничените, им се изречени мерки на претпазливост. На 11-от осомничен е во бегство и се уште не е достапен за органите на прогонот, а еден веќе е во притвор за друга постапка за издавање на возачки дозволи.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.