Примислав Димовски е сменет од началник на Единицата за интервентна полиција, дознава Фокус.

Според нашите информации тој е деградиран и поставен за советник за сообраќај.

Се очекува одговор од Министерството за внатрешни работи зошто Димовски е сменет и кој ќе биде на негово место.

Димовски беше командант на Единицата за прв одговор и интервенција „Алфи“, а во 2019 година беше назначен за началник на новата Единица на интервентна полиција.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.