Во Полициска станица Прилеп денеска бил повикан И.Ј. (32) од Прилеп врз основа на член 13 од Законот за прекршоци против јавен ред и мир.

Од МВР соопштија дека тој е повикан поради омалoважување државен орган, односно омаловажување или навредување службено лице на државен орган или друга институција која врши јавни овластувања во вршење на службата.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.