Денеска се изречени пресудите за случајот „Плацеви на Водно“. Поранешниот премиер Никола Груевски доби затворска казна во траење од 5 плус 3 години односно единствена казна затвор од 7 години затвор и парична казна од 3.500 евра години затвор.

Сашо Мијалков е осуден е на година и три месеци затвор. Му се пресметува и времето поминато во притвор.

За помагање се виновни и преостанатите обвинети: Ристо Новачевски, Ненад Јосифовиќ и Јордан Камчев, кој е осуден на една година затвор. Му се пресметува времето поминато во притвор и нему.Новачевски е осуден на условна казна затвор

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.