Пожарот кај кавадаречкото село Фариш зафати и лозја, а пожарникарите од Територијалната противпожарна единица Кавадарци вршат максимални напори штетите да бидат што е можно помали.

Александар Чадамов, командир на единицата, за МИА истакна дека пламените јазици во Росоман веќе стигнале до гробиштата и црквата, а се наближуваат и до првите куќи.

Попладнево во Кавадарци избувнаа четири пожари.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.