Во 6.55 часот пожарникарите добиле повик со кој биле известени дека избувнал пожар со Секретаријатот за европски прашања.

На терен излегле повеќе од четири противпожарни возила, објави ТВ „Алсат“.

Вработените во Секретаријатот кои пристигнале први, но не влегле во зградата, велат дека пожарот почнал на првиот кат и според нив во зградата требало да бидат само луѓето од обезбедувањето.

Пожарот е во североисточниот дел на зградата.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.