Пожарот почнал пред нешто повеќе од половина час и за брзо зафатил поголема површина со сува вегетација, пренесува Тв Вис.

Поради ветрот и сончевото време се создале услови за проширување на површината под оган, две противпожарни единици и вработени во комуналното претпријатие на Општина Дојран се трудат огнот да не се префли на приватните имоти во околината.

Во тој простор има голем број викендици, но и куќи на локалното население

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.