На локалниот пат с.Брњарци-с.Стајковци вчера се судриле три возила, а со едно од нив управувал малолетник. Повредени се 13 лица, од кои четворица се со потешки повреди.

На 07.05.2023 во 13:40 часот во СВР Скопје било пријавено дека на локалниот пат с.Брњарци–с.Стајковци, скопско, се случила сообраќајна несреќа помеѓу патничко моторно возило „ауди” со скопски регистарски ознаки, управувано од малолетник од Скопје, патничко моторно возило „нисан” со скопски регистарски ознаки, управувано од И.Б.(35) од с.Страчинци, скопско и патничко моторно возило „ауди” со скопски регистарски ознаки, управувано од А.М.(30) од с.Никиштане, скопско, соопштија од МВР.

Во сообраќајката со тешки телесни повреди се здобиле возачот И.Б. и сопатниците од неговото возило Љ.Б.(25), С.Б.(62) и З.Б.(37), сите од с.Страчинци. Полесни повреди имаат возачот А.М. и осум сопатници од сите три возила, констатирани во Комплексот клиники „Мајка Тереза” и Градската општа болница „Св.Наум Охридски”Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.