Надворешната канцеларија за криминалистички работи Кочани поднесе кривична пријава против А.А.(65) од Кочани, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „напад врз службено лице при вршење работи на безбедноста“.

На 12.08.2023 во Кочани, пријавениот физички нападнал полициски службеник кој извршувал службени дејствија.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.