Од 20 часот на 6 април до пет часот на 7 април 2021 констатирано е дека 62 лица не ја почитувале забраната за движење.

Во текот на изминатото деноноќие, пак, на територијата на државата, за мерката за носење лична заштита на лице, регистрирани се 482 прекршоци, соопшти МВР.

Министерството за внатрешни работи апелира до граѓаните да ги почитуваат мерките и протоколите за спречување на ширењето на Ковид-19.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.