При зајакнати акциски контроли на полицијата, вчера од 14 до 19 часот полициските службеници откриле 12 прекршоци. Еден за управување мотоцикл без возачка дозвола, два со- измината важност на сообраќајна дозвола, три за управување со несоодветна категорија и шест за управување без заштитен шлем (кацига).

Контролите се спроведени од страна на Одделението за безбедност на патниот сообраќај при Секторот за внатрешни работи, а за прекршоците издадени се 12 прекршочни платни налози.

Од МВР информираат дека дополнително се откриени уште 97 останати прекршоци и за 62 од нив издадени се мандатни платни налози и за 35 прекршочни платни налози.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.