Инфомакс го дознава името на фирмата која го извршила техничкиот преглед на автобусот на „Беса Транс“ кој во Бугарија учествуваше во тешка сообраќајна несреќа во која загинаа 45 македнски граѓани.

Се работи за фирмата „Технички преглед Виа“ чие седиште се наоѓа во општина Сарај.

Во компанијата во моментов полицијата врши увид и се прегледува целокупната документација за извршениот технички преглед и обавен е службен разговор со лицето кое го вршело прегледот.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.