При акциска контрола на територија на градот Пробиштип изминатата вечер се санкционирани 29 возачи кои управуваат моторни возила под дејство на алкохол, соопшти МВР.

За време на контролата биле санкционирани и три учесници кои управувале патничко моторно возило пред да се стекнат со право за управување на моторно возило, еден учесник во сообраќајот кој управувал патничко возило по истекот на важноста на сообраќајната дозвола.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.